start aktualności wystawy warsztaty o nas kontaktwystawy


PROGRAM WYSTAWBeata WalczakGrafika WłoskaKatarzyna RzontkowskaMałgorzata KroszczyńskaKalendarz 2015Iwona Rossochacka KennyMagdalena SchreiberMI-TYNafe AlahmadAdrian LewandowskiJoanna CasseliusEwa i Magda PrzanowskaLaura DYCZKODaniel Del RosalPanie KolegoSpotkanie ze sztukąPiotr Kraminer - KalicińskiImaginarium - Anna ŚwitalskaMagda PrzanowskaAgnieszka JacoszekJoanna Chodkiewicz Joanna Szumska - MalarstwoPrzejścia - Magdalena SzilkeŁukasz ZedlewskiEwa PrzanowskaAnna KopytoMarek DzienkiewiczJolanta KolaryT. Myczka i D. Nguyen AnhNiezależnie od sytuacjiJoanna MrozowskaPrzemek KlimekIwona WyszatyckaK. Wachowiak i T. MilanowskiTu i Teraz - MostowiczInezw stronę światłaMarta Sztuka - Piterkoniewilkonieizabella bigelmajer-przemianysylwester piędziejewskimaria mamczur-wieloczułośćedmund dudeksiódmy stopieńeugeniusz stemplowskitomasz muchainez krupińskaelżbieta dudek-kalendarzdanuta nawrockaedyta dzierż.iwona jędruchelżbieta dudekjan rusnokizabella bigelmajer-marzenia..ArtPub.plmaciej ratajczakmaria mamczur - finisażAgnieszka Strojna Iwona GolorAlina Picazio - Warszawamaria mamczur - rokMiejskie historieDaria Kluzek
edyta dzierż.iwona jędruch

 

 

 

EDYTA DZIERŻ - malarstwo                            muzyka - IWONA JĘDRUCH

18 WRZEŚNIA - 17 PAŹDZIERNIK 2010

 


ZAWIROWANIA - autorski projekt Iwony Jędruch i Edyty Dzierż łączący muzykę i malarstwo z wykorzystaniem scenografii świetlnej.

W spektaklu czynny udział bierze zarówno muzyk jak i plastyk. Podstawą spektaklu w Galerii Autograf są dwa cykle obrazów oraz łącznik, którym przyporządkowana jest grupa wybranych instrumentów a dla łącznika – gongi. 

Wyeksponowanie danego cyklu/łącznika odbywa się przez zastosowanie wskaźnika laserowego i ewentualnie światła punktowego. Obsługiwane są one przez twórczynię eksponowanych obrazów, co stanowi „ruchomy” element „dokomponowania” - a więc ma też charakter twórczy, a nie tylko funkcję informacyjną. Równocześnie warstwa dźwiękowa wykonywana jest na przypisanej grupie instrumentów, przy użyciu dźwiękowych i emocjonalnych środków wyrazu spójnych z danym cyklem.

Założeniem projektu jest wyraziste przedstawienie przebiegu procesu twórczego bezpośrednio na spektaklu, oczywiście na bazie materiału przygotowanego wcześniej, w celu pogłębienia odbioru wrażeń estetycznych poprzez wyzwolenie podświadomej gotowości twórczej u osób stanowiących publiczność.

Obok funkcji estetycznych projekt posiada duże walory edukacyjne, gdyż w części muzycznej zastosowano na bazie technik improwizacyjnych nieznane instrumenty o niespotykanych brzmieniach (gongi, misy dźwiękowe, konchę, kalimbę itd.), a w części plastycznej połączono tradycyjne techniki malarskie z elementami nowoczesnymi np. z laserem.

Projekt może mieć zastosowanie warsztatowe z przeznaczeniem dla dzieci, młodzieży i osób starszych wiekiem. Może odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych i w plenerze.

 

PRACE NA SPRZEDŻ  więcej


 


edyta dzierż    

Natura to mój stymulator malarskiego poznania. Dostarcza mi sieć ukrytych połączeń: koloru – światła – formy – materii – przestrzeni. Przeżywam, sycę się wartościami natury. Tworzę rzeczywisto-abstrakcyjne płaszczyzny porozumienia (obrazy), w które zawsze uwikłany jest człowiek. Buduję je: mocnym kolorem, dynamiczna kreską, płaską plamą barwną, szorstką fakturą, biologicznie zmodyfikowaną konsystencją farby. Obrazy wypełniam własnymi śladami, znakami, pulsującą energią.

Edyta Dzierż

Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 roku dyplom z malarstwa pt. „Pejzaż” w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego - „Przemienienie Pańskie”, mozaika, Ołtarz Dolnego Kościoła M.B. Wspom. Wiernych przy ul. Conrada 7 w Warszawie (realizacja wspólna). W latach 2000-2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły. Działa w ZPAP w Warszawie. W latach 2007/2008 laureatka kilku edycji konkursu „Obraz Sezonu i Rzeźba Sezonu w Warszawie”. Jest w Rankingu 2008 młodych artystów – Kompas Młodej Sztuki. Obecnie współtworzy PRACOWNIE 23 na warszawskiej Pradze oraz grupę artystyczną Flogistion i Grupę Hoovera. Uprwia malarstwo i techniki ścienne (mozaika, sgraffito, fresk). Obecnie wchodzi w skład Zarządu OW ZPAP.
 


iwona jędruch

Żyję z dźwiękiem i z wiatrem, dźwięki przyrody i rytmy miasta dopełniają się nieustannie mają wpływ na moją wyobraźnię i osobowość, więc inspirują mnie niesłychanie nie tylko w sensie artystycznym. W mojej muzyce kolorystyka dźwięku, dynamika i rytm, a także czas, cisza, przestrzeń, wibracja powietrza, współistnieją z barwami, światłem, ruchem – czynniki te mają istotny wpływ na kształtowanie się zarówno niepowtarzalnego klimatu emocjonalnego jak i konstrukcji formalnej, bardziej nieokreślonej, niż tradycyjnie. Jest mi bliska sztuka „wysoka” i alternatywna, muzyka akustyczna i elektroniczna, także etniczna i jazz. Jestem zainteresowana technikami improwizacyjnymi i performance. Na wielu wernisażach wystaw artystycznych w kraju i za granicą wypełniam dźwiękiem przestrzeń plastyczną. Nieważne, czy gram w kościele, w sali koncertowej, na łonie przyrody
czy na skrzyżowaniu ulic, dla tysiąca czy też jednej osoby – zawsze jestem sobą...

Iwona Jędruch

Gra własną muzykę eksperymentalną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, harfie afrykańskiej, śpiewa wokalizy przez konchę. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku ośmiu lat. Ukończyła Liceum Muzyczne i Akademię Muzyczną w Gdańsku. Uczyła się m.in. u prof. St. Hermana (skrzypce) i prof. Lucjana Galona (fortepian). Oprócz licznych koncertów solowych w kraju i za granicą gra także w niekonwencjonalnych duetach: z fenomenalnym tubistą i performerem Zdzisławem Piernikiem „TUBA GONG DUO” (obecnie realizowane jest studyjne nagranie 2 nowych CD), z Robertem Grudniem – znakomitym organistą i pianistą „MISTERIUM DŹWIĘKU” (CD Misterium Dźwięku – 2006 r. - realiz. dźw. Marcin Dobijański) i in. Uczestniczyła w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych. W 2008 roku nagrała w studio łódzkiego Radia ŻAK materiał do CD KOLORY DŹWIĘKU. Od 2005 roku współpracuje z wybitnymi artystami plastykami. Realizowała też m. in. muzykę do spektaklu pt. „ UPADEK IKRA” Elżbiety Pasteckiej (Warszawa, studio MIMART) a obecnie muzykę do spektaklu w konwencji nowego autorskiego gatunku artystycznego „SZTUKA MROKU” reż. Jarosława Kuszy (Łódź). Iwona Jędruch jest także dziennikarką i prowadzi warsztaty improwizacyjne i rozwojowe
z dźwiękiem. W 2008 roku Polskie Radio zrealizowało Album „Wołyń 1943” z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia „Dolorosa” i „Człowiek” z CD MISTERIUM DŹWIĘKU w wykonaniu duetu Robert Grudzień – organy i Iwona Jędruch – gongi, misy dźwiękowe, wokaliza (realiz. dźw. Marcin Dobijański).PATRONAT HONOROWY PTRONAT MEDIALNY
Burmistrz Dzielnicy
Praga-Południe
Tomasz Kucharski

www.myspace.com/zawirowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 
wszelkie prawa zastrzeżone . galeria autograf . PL-03-838 Warszawa . ul. grochowska 342
e-mail: galeria@autograf.pl . tel./fax: +48 22 670 13 11