start aktualności wystawy warsztaty o nas kontaktwystawy


PROGRAM WYSTAWBeata WalczakGrafika WłoskaKatarzyna RzontkowskaMałgorzata KroszczyńskaKalendarz 2015Iwona Rossochacka KennyMagdalena SchreiberMI-TYNafe AlahmadAdrian LewandowskiJoanna CasseliusEwa i Magda PrzanowskaLaura DYCZKODaniel Del RosalPanie KolegoSpotkanie ze sztukąPiotr Kraminer - KalicińskiImaginarium - Anna ŚwitalskaMagda PrzanowskaAgnieszka JacoszekJoanna Chodkiewicz Joanna Szumska - MalarstwoPrzejścia - Magdalena SzilkeŁukasz ZedlewskiEwa PrzanowskaAnna KopytoMarek DzienkiewiczJolanta KolaryT. Myczka i D. Nguyen AnhNiezależnie od sytuacjiJoanna MrozowskaPrzemek KlimekIwona WyszatyckaK. Wachowiak i T. MilanowskiTu i Teraz - MostowiczInezw stronę światłaMarta Sztuka - Piterkoniewilkonieizabella bigelmajer-przemianysylwester piędziejewskimaria mamczur-wieloczułośćedmund dudeksiódmy stopieńeugeniusz stemplowskitomasz muchainez krupińskaelżbieta dudek-kalendarzdanuta nawrockaedyta dzierż.iwona jędruchelżbieta dudekjan rusnokizabella bigelmajer-marzenia..ArtPub.plmaciej ratajczakmaria mamczur - finisażAgnieszka Strojna Iwona GolorAlina Picazio - Warszawamaria mamczur - rokMiejskie historieDaria Kluzek
maria mamczur-wieloczułość


maria mamczur     malarstwo         wieloczułość

otwarcie wystawy 17.09.2011 godz. 19:00

wystawa otwarta w dniach 18.09-18.10.2011

 


 

PRECE NA SPRZEDAŻ...

Obrazy niewidzialnego świata

Maria Mamczur dostrzega to, co na pozór niedostępne, wydobywa na światło emocje, nawet te, które ukrywamy głęboko. I takie jest jej malarstwo – wibrujące nienazwanym, nieuchwytnym, gotowe zejść nawet do strefy naszej podświadomości.
Obrazy Marii ukrywającej się za artystycznym pseudonimem Laura Verde to zamknięte w kolorze i fakturze emocje. Nasze emocje. Dlatego jej obrazy nie pozostawiają widza obojętnym, mimo, że często nie udaje się oglądającemu nazwać swoich uczuć.

Obrazy Marii Mamczur to bramy do ogrodów pełnych magii, szafirowych ptaków
i zielonych szeptów. Pejzaże jak w kropli wody. Swojskie trawy ogromnieją
i zmieniają się w żywioł dżungli, lustro stawu oddala się i błyszczy jak oko ważki. Wszystko oddycha. Żyje. Jesteśmy w świecie obok. Niby znajomyma osobnym. I dajemy się ponieść w głąb, coraz dalej i dalej, gdzie kusi tajemnica. Raz prześwituje przez pastelowe mgły, to znów migocze w barwnych plamach prześwietlonych jak witraże. Tak samo uwodzą nas freski Giotta czy iluminacje średniowiecznych artystów - mistrzów w uchylaniu rąbka tajemnicy.”- pisze Ewa Chwojko Srawley, historyk sztuki, kanadyjska dziennikarka, przyjaciółka artystki.

„Kiedy powodowana wieloczułością, wielozmysłowym doświadczaniem piękna
i emocji, zawładnięta wrażeniami synestetycznymi maluję swoje obrazy, zaczynam wierzyć w ich nowy sens. Myślę, że one spenetrują te nowe wymiary, porzucone przez pośpiech i stres. Sprawią, że człowiek będzie musiał skonfrontować się z własnymi emocjami, odkryć własne archetypiczne baśnie, zdobyć na nowo świat, który zwykle jest zarezerwowany dla dzieciństwa. Poczuć świeżość przeżyć, intensywność tego, co nazywamy intymnością, prywatnością. Bez przymusu, jaki odczuwamy jako ofiary agresywnej reklamy, mody, social oblique. To ta prywatność uczuć, która jest więcej warta, niż konsumpcyjne błyskotki, sprawi, że znowu odnajdujemy swoje własne ja, niepowtarzalne, jedyne w Kosmosie. Mój obraz jest tylko punktem wyjścia. Jednym z możliwych, dzięki osobistemu przeżywaniu sztuki, przejść na drugą stronę lustra.“ – mówi artystka.

Maria Mamczur poza malarstwem czynnie uprawia dziennikarstwo.
Współpracuje z takimi tytułami jak: „Wysokie Obcasy”, „Sukces”, „Przegląd”. Mieszka w azylu, który stworzyła na mazowieckiej wsi.

Specjalne podziękowania:

- Bożena Sietek - za wspaniały koncert pianistyczny podczas wernisażu

- Firma Hexeblau - za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego www.hexe.home.pl

 


 
wszelkie prawa zastrzeżone . galeria autograf . PL-03-838 Warszawa . ul. grochowska 342
e-mail: galeria@autograf.pl . tel./fax: +48 22 670 13 11